Za nami Plenerowy Dzień Otwarty Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie. Kandydaci, nauczyciele oraz zainteresowani informatyką i nowymi technologiami tłumnie odwiedzali budynek Instytutu Informatyki oraz namiot Wydziału na terenie kampusu AGH. W budynku D-17 odbyły się prezentacje i pokazy, prowadzone przez pracowników naukowych Informatyki.

W Laboratorium Techniki Mikroprocesorowej i Systemów Wbudowanych dr inż. Ada Brzoza i dr inż. Wojciech Zaborowski przybliżali tajniki działania popularnych urządzeń elektronicznych, które kryją w sobie mikroprocesor albo nawet mały komputer, oraz budowania i programowania gadżetów elektronicznych.

Dr inż. Mateusz Paciorek prezentował zestaw urządzeń stworzony przez absolwentów Informatyki, który pozwala na modelowanie i symulację zachowań tłumów (nie tylko ludzi!) na wielu komputerach jednocześnie. Podczas pokazu można było się dowiedzieć jakie wymagania są związane ze współczesnymi rozproszonymi systemami obliczeniowymi, jak można sobie z nimi radzić, a także co można osiągnąć za pomocą narzędzi takich jak prezentowany system.

Z kolei mgr inż. Mateusz Jarosz przedstawiał możliwości robota Peppera, programowanego przez pracowników naukowych i studentów Instytutu Informatyki. Robot reaguje na mowę, obraz i otaczającą go sytuację, wchodzi również w interakcje z otoczeniem. Potrafi rozpoznać m.in wyraz twarzy człowieka, podążać za nim czy imitować ludzkie zachowania w czasie rozmowy. Podczas prezentacji będzie można było również dowiedzieć się, jak działa i dlaczego świetnie nadaje się on do prac badawczych.

 

W namiocie Wydziału studenci, między innymi przedstawiciele naszych kół naukowych BIT i 0Day przygotowali dla odwiedzających quizy i wyzwania z zakresu cyberbezpieczeństwa, prezentowali napisaną przez siebie, zmodyfikowaną wersję  popularnej gry Wordle oraz odpowiadali na pytania kandydatów.

 

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy tak licznie odwiedzili Instytut Informatyki oraz pracownikom i studentom zaangażowanym w organizację!

 

  • 11 miesięcy, 4 tygodnie temu