Laboratoria Inżynierii Oprogramowania i Systemów Baz Danych

Wprowadzenie

Inżynieria oprogramowania kojarzy się przede wszystkim z pisaniem kodu w wybranym języku, w rzeczywistości jest to jednak szereg czynności związanych z przeprowadzeniem analizy, projektowania, właściwej implementacji w danym środowisku, wybrania szeregu komponentów (w tym baz danych czy serwerów aplikacji) a także wykorzystania szeregu technik wspomagających sam proces (np. frameworki do testowania jednostkowego, pokryciowego i in.). Laboratoria baz danych służą wspomaganiu procesu dydaktycznego skoncentrowanego na szeregu tematów związanych z inżynierią oprogramowania (takimi jak Inżynieria Oprogramowania, Technologie Obiektowe, Techniki Obiektowe i Komponentowe, Metody Wytwarzania Oprogramowania, Systemy Baz Danych i wiele innych). Zarysowana tematyka należy do kanonu dydaktyki, którą musi poznać każdy Informatyk, gdyż pozwala mu ona wziąć czynny udział w dowolnym etapie produkcji oprogramowania.

Laboratoria

Laboratoria Inżynierii Oprogramowania i Systemów Baz Danych zlokalizowane są w salach 4.27 i 4.28 w budynku D-17.

Sprzęt i oprogramowanie dostępne w laboratorium pozwalają na kształcenie studentów w tematyce tworzenia systemów informatycznych. W celu utrzymania wysokiej niezawodności oraz elastyczności konfiguracji, w laboratorium wykorzystywane są techniki wirtualizacji (oparte o rozwiązania VMWare). Prowadzący przygotowują kompletne środowiska które mogą być udostępnione studentom z pełnymi prawami dostępu, bez niebezpieczeństwa wprowadzenia niepożądanych zmian do systemu bazowego, który pozostaje niezmieniony.

Oprócz tego laboratoria są udostępniane zdalnie wybranym studentom prowadzącym różnego rodzaju eksperymenty w czasie, gdy nie są prowadzone zajęcia dydaktyczne.

W laboratoriach dostępne jest 40 stanowisk PC.

Szczegóły wyposażenia

Laboratorium 4.27
  • Procesor: Intel Core i5-4460
  • RAM: 16 GB