Zapraszamy na Plenerowy Dzień Otwarty AGH, podczas którego będziecie mogli również poznać Wydział Informatyki!

Plenerowy Dzień Otwarty AGH odbędzie się 19 kwietnia (piątek) w godzinach od 9 do 15.

Uczniowie szkół będą mogli poznać nasz wydział, zobaczyć, nad czym pracujemy i poznać nowe technologie, dowiedzieć się na czym polega studiowanie informatyki oraz jak przejść proces rekrutacji na AGH.

Czekają na Was liczne atrakcje, ciekawe wykłady oraz gra terenowa z nagrodami!

W budynku D-17 Wydziału Informatyki AGH przy ul. Kawiory 21:

  • otwieramy laboratoria wydziału, gdzie nasi wykładowcy przedstawią działanie popularnych urządzeń IoT (Internet of Things – Internet Rzeczy) - prezentując ciekawe i efektowne gadżety elektroniczne,
  • na zwiedzających czekają tajemnice sztucznej inteligencji - zostaną oni wprowadzeni
    w świat AI i odkryją, jak uczą się modele językowe oraz jak z nimi „rozmawiać",
    aby zostać właściwie zrozumianym,
  • studenci Wydziału Informatyki opowiedzą o swoich doświadczeniach i studenckich inicjatywach, a także pokażą swoje najciekawsze projekty,
  • odbędzie się gra terenowa Wydziału Informatyki pod hasłem „Zostań odkrywcą – na tropie informatyki i kryptografii!”,
  • w progach budynku gości przywita humanoidalny robot Pepper, który zagra na wirtualnym saksofonie i nauczy tańczyć Makarenę.

Zachęcamy również do poznania studentów z Koła Naukowego BIT, Koła Naukowego Zero Day AGH i WRSS WI (Wydziałowa Rada Samorządu Studentów Wydziału Informatyki)!

Plan wydarzenia:

  1. Laboratorium IoT (Internet of Things – Internet Rzeczy) i robot mobilny - Atrium (poziom 1) - godz. 9:00-15:00

Prowadzący laboratorium IoT (Internet of Things – Internet Rzeczy) przedstawią działanie popularnych urządzeń elektronicznych, które kryją w sobie mikroprocesor albo nawet mały komputer. Działanie komputerów, smartfonów, robotów, urządzeń do przetwarzania dźwięku i obrazu, czy nowoczesnego sprzętu domowego przestanie być zagadkowe, a zacznie być fascynujące. Zobaczymy, jak łatwo można wejść do świata informatyki i poznać działanie urządzeń budując oraz programując ciekawe i efektowne gadżety elektroniczne.

Nasi goście będą mogli przekonać się, w jaki interesujący sposób można wizualizować algorytmy, a także jak mogą być zastosowane współczesne technologie informatyczne
do zapewnienia intuicyjnej interakcji z urządzeniami oraz do efektownego połączenia światła, dźwięku i muzyki.

W Atrium przywita Was humanoidalny robot Pepper, który na co dzień rezyduje na Wydziale Informatyki, gdzie programowany jest przez naszych studentów i naukowców. Dzięki ich zaangażowaniu potrafi między innymi rozpoznawać ludzkie twarze. Testowane z jego udziałem rozwiązania będą mogły w przyszłości być wykorzystywane nie tylko w robotach, ale i np. w autonomicznych samochodach. Roboty tego typu są popularne w Japonii, gdzie pracują nie tylko w obsłudze klienta, ale i coraz częściej rezydują w gospodarstwach domowych. Pepper przywita się ze swoimi gośćmi, zagra na wirtualnym saksofonie a nawet nauczy tańczyć Makarenę!

  1. Jak rozmawiać z AI?  - wykład, godz. 10:00 oraz 12:30, sala 2.41

Co łączy AI z kilkulatkiem? Czy sztuczna inteligencja jest największą rewolucją współczesności, czy tylko kolejną technologią, która ułatwia nam życie? Wykład wprowadzi w świat AI, pozwoli odkryć, jak uczą się modele językowe oraz jak z nimi „rozmawiać", aby zostać właściwie zrozumianym. Dowiemy się również, na co należy uważać, korzystając na co dzień z narzędzi opartych na sztucznej inteligencji.

  1. Laboratorium Projektów - sala 4.21 - 9:00-15:00

Jak to jest studiować informatykę? Czym właściwie zajmują się nasi studenci? Na czym polega życie studenckie i czy w ogóle mamy jakieś życie? Wpadnij do naszego Laboratorium Projektów! Spotkasz tu naszych studentów, którzy chętnie opowiedzą o swoich doświadczeniach i studenckich inicjatywach, a także pokażą Ci projekty, które zrealizowali podczas zaliczania przedmiotów na pierwszych latach studiów. Dowiesz się, jak w praktyce wyglądają nasze studia i na co możesz liczyć, jeśli wybierzesz informatykę!

  1. Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o studiowaniu na Informatyce (ale nie wiecie, kogo zapytać) - wykład, godz. 11:30, sala 2.41

Nasi studenci z WRSS WI przedstawią swoje najciekawsze projekty. Opowiedzą, jakie przedmioty maturalne są istotne w rekrutacji na studia, jak obliczyć wskaźnik rekrutacji
oraz jakie osiągnięcia w olimpiadach gwarantują pewne miejsce na Wydziale Informatyki.

Studenci przedstawią uczniom strukturę uczelni i odpowiedzą na najczęściej zadawane pytanie - czym właściwie różnią się różne kierunki informatyczne na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz podzielą się ciekawostkami z życia wydziału i swoimi dotychczasowymi doświadczeniami ze studiów. WRRS WI to nie tylko samorząd studencki, ale także okazja do nawiązania nowych znajomych i możliwość rozwoju! 

  1. Gra terenowa Wydziału Informatyki AGH 

Zostań odkrywcą na tropie informatyki i kryptografii, grając w grę terenową na Wydziale Informatyki! Wytęż umysł, odczytaj popularne szyfry, a przy okazji poznaj zakamarki budynku D-17, które być może już niedługo będziesz przemierzać jako nasz(a) student(ka). Wszystko, czego potrzebujesz, to smartfon z czytnikiem kodów QR, logiczne myślenie i zapał do gry.
Na zwycięzców czekają wydziałowe upominki!

 

Serdecznie zapraszamy!

#studiujwAGH #InformatykaAGH

  • 2 tygodnie, 4 dni temu