Sztuczna inteligencja, tajemnice początków wszechświata, język małp i DNA naszych praprzodków – Copernicus Festival 2025 zbiera to wszystko w jedno! To właśnie w Krakowie już po raz jedenasty spotykają się języki nauki i kultury, by wspólnie opowiadać o tym, co zdumiewa, niepokoi i zachwyca we współczesnym świecie.

Od 20 do 25 maja w Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie (ul. Wawrzyńca 15) spotkają się naukowcy, artyści i humaniści, by wspólnie rozmawiać o największych tajemnicach świata – od tych kosmicznych po te ukryte w ludzkim mózgu i kodzie genetycznym.

Gośćmi tegorocznej edycji będą m.in. Stanislas Dehaene – światowej sławy neurobiolog, autor bestsellerów o mózgu i uczeniu się, Terry Sejnowski – pionier sztucznej inteligencji, współtwórca maszyny Boltzmanna (fundament współczesnego uczenia maszynowego), Zuzana Hofmanová – archeogenetyczka z Instytutu Maxa Plancka, która potrafi wyczytać historię ludzkości z jednej kości, Ruth Durrer – kosmolożka badająca ciemną energię, oraz Klaus Zuberbühler – autor badań nad „językami” małp i ewolucją świadomości.

W szczególności zapraszamy na pasmo INVENTIO - w dniu 25 maja 2025 r. - wystąpią: Magdalena Król i Jakub Adamczyk z Wydziału Informatyki AGH!

Inventio to pasmo festiwalowe poświęcone nowoczesnym technologiom, które coraz śmielej ingerują w naszą codzienność i przekształcają sposób, w jaki myślimy o świecie. W tym roku, w duchu hasła przewodniego „Tajemnica”, przyglądamy się technologiom, które mimo swojej powszechności, wciąż kryją przed nami wiele niewiadomych.

25 maja zapraszamy do Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie (św. Wawrzyńca 15) na wyjątkowe spotkania, podczas których porozmawiamy o komputerach kwantowych, przewidywaniu i kształtowaniu zachowań konsumentów oraz o inteligentnych urządzeniach, które mają potencjał stać się niewidzialnymi towarzyszami naszej codzienności. Pasmo Inventio to przestrzeń, w której technologia spotyka się z refleksją – nad tym, jak uczymy maszyny, by „rozumiały” świat, ale też nad tym, jak technologie zmieniają nasz sposób widzenia rzeczywistości i samych siebie.

W centrum rozważań znajdzie się sztuczna inteligencja – temat obecny zarówno w debacie publicznej, jak i w pracy naukowców. Jednym z głównych gości festiwalu będzie prof. Terry Sejnowski, pionier w dziedzinie sztucznych sieci neuronowych i twórca Maszyn Boltzmanna, które uczą się na podstawie niepełnych danych, przypominając tym samym sposób, w jaki podejmujemy decyzje jako ludzie.

Plan pasma Inventio – 25 maja, Muzeum Inżynierii i Techniki, Kraków:

12:30 – Magdalena Król, Jak myśli sztuczna inteligencja? O nauce, wzorcach i zaufaniu.

Na prostym przykładzie kolorowych zapałek pokaże, jak AI wyłapuje schematy z danych, przewiduje kolejne kroki i gdzie mogą pojawiać się błędy. Spróbujemy wspólnie odpowiedzieć na pytania: Skąd AI wie to, co wie? Czy może zastąpić nasz mózg? I czy człowiek i sztuczna inteligencja mogą żyć zupełnie osobno?

Magdalena Król jest lingwistką teoretyczną, nauczycielką akademicką związana z Akademią Górniczo Hutniczą w Krakowie i specjalistką w pracy z danymi. Pokazuje, jak złożone algorytmy AI można sprowadzić do prostych zasad – i jak uczynić je użytecznymi dla człowieka.

13:00 – Jakub Adamczyk, Jak AI pomaga w tworzeniu leków?

Dowiemy się, jak AI może zautomatyzować wiele etapów tego procesu, ale także, dlaczego rola chemika wciąż jest niezbędna. Jakub omówi również wyzwania, z jakimi wiąże się stosowanie AI, zwłaszcza generatywnej, w chemii molekularnej.

Jakub Adamczyk jest doktorantem na Akademii Górniczo-Hutniczej, specjalizującym się w uczeniu maszynowym i chemoinformatyce. Zajmuje się m.in. tworzeniem algorytmów do analizy danych molekularnych i przewidywania ich właściwości. Pracuje także jako inżynier analizy danych, rozwiązując wyzwania związane z uczeniem maszynowym i implementacją tych rozwiązań.

13:30 – Paulina Tworek, Sztuczna inteligencja na dyżurze. Czy lekarz to zawód wymierający?

Jak AI wspiera diagnostykę i leczenie? I gdzie w tym wszystkim miejsce dla człowieka? O technologii w medycynie opowie fizyczka biomedyczna związana z firmą Sano.

14:00 – Tomasz Ośko, Internet rzeczy: zanurzenie w cyfrową sferę

Internet Rzeczy, chmura, rozszerzona rzeczywistość – technologie, które zmieniają świat szybciej, niż się zorientujemy. Jak świadomie się w nich poruszać?

14:30 – Dominika Przewłocka-Rus, Małe urządzenia i duże algorytmy

Czy zaawansowane modele AI mogą działać na niewielkich urządzeniach? Inżynierka z Intela pokaże, jak łączyć prostotę sprzętu z potęgą algorytmów.

15:00 – Tomasz Stopa, Kwanty, neurony i superkomputery przyszłości

Co łączy sztuczną inteligencję, komputery kwantowe i najbardziej zaawansowane obliczenia? Ekspert IBM zarysuje przyszłość, która właśnie się zaczyna.

 

Wydarzenie jest bezpłatne i otwarte dla wszystkich zainteresowanych – wystarczy przyjść lub dołączyć online.

Program: https://copernicusfestival.com/

Zapraszamy - bo wszechświat wciąż jest pełen tajemnic - odkryjmy je razem!

  • 4 dni, 13 godzin temu