Wśród dziesięciu najlepszych polskich innowatorów poniżej 35 roku życia wyłonionych w krajowej edycji konkursu „Innovators under 35” znalazł się wynalazca Paweł Jarmołkowicz - absolwent naszej Informatyki. Konkurs organizowany jest przez najstarszy magazyn poświęcony technice „MIT Technology Review”, którego wydawcą jest renomowany Massachusetts Institute of Technology.

Paweł Jarmołkowicz studiował Informatykę na Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji. Jest założycielem i dyrektorem generalnym firmy Harimata oraz współautorem innowacyjnej metody wspierającej wczesną diagnostykę zaburzeń rozwoju dzieci. Prowadzone przez niego badania wykazały, że możliwe jest określenie choroby autystycznej u dziecka poprzez analizę jego ruchu. Paweł Jarmołkowicz opracował specjalną grę na tablety i smartfony. Działa ona jak test i monitoruje współpracę dziecka z urządzeniem, oznaczając wzorce zachowań, które mogą być spowodowane przez autyzm. Rozwiązanie to stanowi nowatorskie połączenie osiągnięć psychologii behawioralnej i badań nad sztuczną inteligencją. Innowacyjna technologia może zmienić sposób diagnozowania choroby i zapewnić jej wcześniejsze wykrycie, co zmniejszyłoby koszty społeczne poniesione przez małych pacjentów i ich rodziny. Przeprowadzone testy wykazały 90-procentową skuteczność metody w diagnozowaniu autyzmu.

Więcej informacji na stronie: http://www.agh.edu.pl/info/article/wiktor-warchalowski-oraz-pawel-jarmolkowicz-w-gronie-najlepszych-polskich-innowatorow-ponizej-35-rok/

  • 6 lat, 4 miesiące temu