IN-DEEP to projekt europejskiej sieci doktorantów oraz czołowych naukowców pracujących w uzupełniających się obszarach matematyki stosowanej, sztucznej inteligencji (AI), obliczeń o wysokiej wydajności (HPC) i zastosowań inżynieryjnych.

 

Głównym celem projektu jest zapewnienie dziewięciu doktorantom specjalistycznych szkoleń w zakresie projektowania, wdrażania i wykorzystywania algorytmów Uczenia Głębokiego (Deep Learning), w celu szybkiego i dokładnego rozwiązywania problemów odwrotnych opartych na równaniach różniczkowych cząstkowych. Szkolenie nowego pokolenia specjalistów i wyposażenie ich w wysoce pożądane umiejętności, kluczowe do ewolucji narzędzi i metod badawczych, przyczyni się do tworzenia bezpiecznych i wysoce dokładnych rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji.

 

Ten kierunek badawczy cieszy się w ostatnim czasie ogromnym zainteresowaniem naukowców na całym świecie, ze względu na obiecujące wyniki w wielu zastosowaniach, takich jak rozpoznawanie obrazów czy przetwarzanie języka naturalnego.

 

„Jestem bardzo zadowolony z możliwości poświęcenia swojego czasu i pasji naukowej w tak ważnych zadaniach badawczych. Prawdziwa wartość tych problemów mierzona jest w kategoriach ludzkiego życia i dobrobytu społeczeństwa,” mówi prof. Maciej Paszyński, koordynator projektu z Wydziału Informatyki AGH.

 

IN-DEEP skupi się na rzeczywistych problemach wysokiego ryzyka, związanych z geofizyką, inteligentnymi miastami i zdrowiem publicznym. Zakres tematyczny projektu obejmuje szerokie zagadnienia, począwszy od zastosowań medycznych, takich jak obrazowanie ludzkiego ciała lub monitorowanie wzrostu nowotworów w organizmie, poprzez zastosowania związane z monitorowaniem bezpieczeństwa infrastruktury cywilnej (np. mostów i budynków), skończywszy na zastosowaniach geofizycznych, takich jak podziemne magazynowanie wodoru i dwutlenku węgla, oraz wytwarzanie energii geotermalnej.

 

Konsorcjum projektu składa się z 7 europejskich uniwersytetów i ośrodków

badawczych: Uniwersytetu Kraju Basków (Hiszpania) – głównego koordynatora projektu, Uniwersytetu w Nottingham (Wielka Brytania), Uniwersytetu w Pawii (Włochy), Politechniki w Turynie (Włochy), Wyższej Szkoły Rzemiosł Artystycznych (Francja), Akademii Górniczo-Hutniczej

(Polska) i Baskijskiego Centrum Matematyki Stosowanej (Hiszpania) oraz dwóch firm Tecnalia Research & Innovation oraz Siemens, posiadających uzupełniające się obszary wiedzy z zakresu matematyki stosowanej, sztucznej inteligencji, obliczeń o wysokiej wydajności i zastosowań inżynieryjnych.

 

Całkowita wartość projektu do 2.3 miliony euro, w tym ponad milion złotych dla AGH.

 

  • 6 miesięcy, 2 tygodnie temu